Види порушень зору

Короткозорість
При такому стані зору добре видно тільки предмети, які знаходяться буквально на відстані витягнутої руки. А далекі предмети добре розглянути неможливо, зображення розпливається, не має чіткого контуру.
Очне яблуко у хворих на короткозорість зазвичай довші на 5-6 міліметрів, ніж у здорових людей. Виникає це захворювання через тривалу і регулярної навантаження на очі. Якщо дитина занадто часто фокусує погляд на близько розташованих предметах, то очна м’яз звикає і спазмується в такому стані. Здатність перебудовувати погляд на різновіддалені предмети значно втрачається.
Розрізняють кілька ступенів захворювання:
– Слабка короткозорість: до – 3 діоптрій;
– Середня короткозорість: до – 6 діоптрій;
– Сильна короткозорість: вище 6 діоптрій.
Дуже чітко відстежується спадкова схильність до короткозорості. Це пов’язано з особливостями обміну речовин і чутливістю очноuj м’язe, яке передається  з покоління в покоління.
При короткозорості окуляри надягають, щоб добре бачити далекі предмети на вулиці і дрібні деталі в квартирі. При читанні або листі окуляри потрібно знімати.

Далекозорість
Це стан, зворотній короткозорості. При далекозорості, чим ближче предмет, тим більше розпливчасті його контури. Відповідно, далекі предмети бачаться чітко. А при великій мірі далекозорості, добре видно тільки предмети на певній відстані.
При цьому захворюванні кришталик змінюється таким чином, що світло переломлюється недостатньо, і фокус утворюється за межами сітківки.
Далекозорість ділиться на кілька ступенів так само, як і короткозорість.
Причини її появи – спадковість, перенапруження зору, часті запалення і вікові зміни в очному яблуці.
При далекозорості окуляри надягають для читання і письма, а в інших випадках вони не потрібні, якщо ступінь захворювання не дуже великий.

Астигматизм
Це порушення зору виникає  коли викривлюється куляста форма рогівки. Тоді у неї утворюються різні радіуси, через що світло переломлюється під різними кутами. При астигматизмі спостерігається одночасно і короткозорість, далекозорість та, і нормальний зір. При цьому хворий бачить кілька контурів предметів одночасно.
Розрізняють рогівковий і кришталикових астигматизм – залежно від того, яка частина очі деформована.
Для дитини підбирають спеціальні окуляри і лінзи, які виготовляються з урахуванням її індивідуальних проявів астигматизму.
Найчастіше це захворювання пов’язане зі спадковістю і вродженим будовою очі.

Амбліопія — це зниження гостроти зору через функціональні розлади зорового аналізатора. Одна з причин — відсутність доступу світла до сітківки, наприклад, при катарактах та ін. Іншою причиною може бути різна рефракція (заломлююча здатність) очей, постійне і тривале проектування на сітківку нечіткого зображення, розлади бінокулярного зору.  Одне око ("ліниве око") фактично перестає брати участь у зоровому акті, поступово у ньому знижується гострота зору.
Найвідомішим методом лікування амбліопії є так звана оклюзія — "виключення" того ока, яке краще бачить. Застосуван­ня цього методу забезпечує швидке підвищення гостроти зору.  Другим методом лікування є одночасне тренування "ліни­вого ока" з допомогою різних зорових навантажень: обведення контурів малюнків, розкладання дрібної мозаїки, сортування дрібних круп, бобів, читання дрібного шрифту тощо.

Ністагм — це порушення окорухового апарата. Проявля­ється у тому, що очі здійснюють спонтанні хаотичні рухи різної амплітуди. Через це зображення на сітківці завжди розфокусоане. Це захворювання може бути пов'язане з порушеннями центральної нервової системи, патологією очного дна або зорового нерва.

Косоокість  - виникає при неправильній від народження або порушеній протягом життя будові оптичної системи одного або двох очей (далекозорість, короткозорість), а також при порушенні злагодженого руху обох очних яблук. При цьому предмети перед очима починають розпливатися, двоїтися, дитина не бачить їх чіткого зображення. 
Намагаючись знайти для очей таке положення, при якому всі предмети було б видно чітко, дитина починає косити. Спочатку така косоокість буває під час перевтоми, збудження, а далі вона може посилитись і стати постійною після важкої хвороби або переляку. Гострота зору ока, яке косить, різко знижується, погіршується можливість правильно визначити відстань між предметами, їхні розміри, об'єм, користуватися .
У початковій стадії косоокість можна повністю вилікувати, якщо вчасно її помітити і показати дитину лікарю. Лікування починається з призначення дитині навіть з 1-2 років окулярів. Потрібно також стежити за тим, щоб призначені окуляри діти носили постійно, знімали їх лише під час умивання або перед сном.

Дальтонізм -  порушення кольоророзрізнення та кольоросприймання.  Деякі діти не можуть сприймати зелений колір, плутають світло-зелений з темно-червонимДальтонізм передається за спадком і, як правило, зберігається протягом усього життя, причому страждають обидва ока.

Катаракта - порушення, при якому спостерігається помутніння кришталика ока і викликані ним різні проблеми із зором. Найчастіше катаракта розвивається у літніх людей в результаті процесу старіння, але іноді спостерігається катаракта у дітей і новонароджених.
Виділяють два типи катаракти у дітей:
  1. Вроджена катаракта у дітей присутня з моменту народження, або її ознаки виникають незабаром після появи на світ;
  2. Придбана дитяча катаракта - проявляється через кілька місяців або років після народження.

Катаракта у маленьких пацієнтів - досить рідкісне явище: вона спостерігається, в середньому, у трьох-чотирьох дітей їх десяти тисяч. Запобігти розвитку катаракти, особливо вродженою, практично неможливо. Однак, якщо жінка під час вагітності ретельно слід порад лікаря щодо запобігання інфекційних захворювань (у тому числі, якщо це необхідно, робить щеплення), ризик розвитку катаракти у майбутнього малюка може бути істотно знижений.

Ахромазія (ахроматопсія) - нездатність розрізняти всі кольори, повна колірна сліпота.  При ній гострота зору низька, відзначаються ністагм, світлобоязнь. Набута ахромазія спричинюється хворобами та ушкодженнями центрального відділу сітківки (макула), зорового нерва, глаукомою.

Мікрофтальм - природжене недорозвинення ока, яке правильно сформоване, але зменшене в розмірах. Ця аномалія часто поєднується з іншими природженими вадами. Відзначаються далекозорість, значне зниження гостроти зору. Інколи око сліпе.

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога